Borilački klub
Danas je 31 Avg 2014, 12:32

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 71 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Judo bacanja u BJJ
Poslato: 23 Nov 2010, 01:13 
MODERATOR FORUMA
MODERATOR FORUMA
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Sep 2009, 01:18
Liked in: 4 posts
Veština: Judo
U ovoj temi bi htio da obrazlozimo nasa vidjenja primjenljivosti i moguce takticke prednost judo bacanja u BJJ. Razlike izmedju BJJ i judoa su male, oboje koriste kimono, oboje imaju bacanja i zavrsnice, samo sto BJJ koristi i poluge na nozi. Glavna razlika je u bodovnom sistemu.

Sad, BJJ ne posvecuje posvecuje mnogo paznje bacanjima. Ona su dozvoljena u svakom obliku ali se boduju samo ukoliko se dodje do odgovarajuce pozicije i to mizernih 2 boda(neka me neko ispravi ako grijesim). Posto bacanja iz kuka sama po sebi zahtjevaju okretanje ledja, takticki to moze biti problem jer uzimanje ledje donosi 4 boda protivniku, a da ne pominjemo jako losu poziciju. S druge strane se pominje da je stav na nogama drugaciji u BJJ te da je tesko napraviti bacanje. Taj stav je ustvari ono sto judisti zovu jigoti(odbrambeni stav). Ali to ne znaci da nema lijeka i taktike protiv takvog drzanja jer ono je dozvoljeno u judou i cesto se mora prevazici kao i u BJJ(mada je ograniceno na 5 sekundi).

Medjutim, moje misljenje je da je samo mali broj judo bacanja rizican za BJJ takmicenja. Vecinja bacanja vas dovode u neki hvat sa strane(100 kila, kesa gatame i slicno) ili u protivnikov gard. A i da li bi danas BJJ takmicari trenirali judo i koristili ga da nije tako? Jacare, Werdum itd.

Evo nekih klipova u kojima se bez problema koriste judo bacanja na BJJ takmicenjima:

Evo istog klinca i u no-gi BJJ:

Evo jednog momka koji takodje koristi Judoa bacanja bez problema(cak i pozrtvovana bacanja):

Po meni, najveci problem kod primjene judoa u BJJ jesu nova pravila koja ce odvici judiste od napada na noge i time im otezati da brane iste.

To je moje misljenje. Sta vi mislite?

Slika

Vrh

Tema posta:
Poslato: 23 Nov 2010, 01:28 
Početnik
Početnik

Pridružio se: 22 Nov 2010, 13:39
Liked in: 0 post
Veština: pecanje
Siguran sam da su judo bacanja odlicna za bjj, i mislim da je jedini razlog manjka istih u takmicenjima sama struktura prosecnog bjj treninga. Mi smo mozda 1% vremena proveli uceci bacanja, i gotovo nikad nismo zapocinjali sparing sa nogu. Mnoge sale i nemaju dovoljno mekan tatami, a i cesto nema ni mesta da se krece sa nogu.

Btw, super su one dve borbe sa dzudistom.

Vrh

Poslato: 23 Nov 2010, 01:56 
Superteška
Superteška
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jun 2010, 18:12
Veština: BJJ Grappling
Evo jedne vrste razmišljanja sa greplinga, koja može i ovde da se primeni :)

Borba traje 5min. Ako radim sa rvačem, džudistom ili greplerom koji ima dobra bacanja, mogu da izaberem da pokušam da ih "nad-rvem" i verovatno ću izgubiti 3-4min, pre nego što me svede u parter i "zakuca". Protivnik tu dobija 1 bod (pod uslovom da mi je u gardu, 3 ako je u side-u), a ja imam 1-2min (što je jako malo) da ga završim, prevrnem i dobijem poziciju itd. Ako odlučim da ga uvučem u polu gard u prvih 30 sekundi, ja gubim 1 bod, ali imam 4.5min da igram svoju igru. Pretpostavljam da je slično i u BJJ, posebno što za njih polu-gard predstavlja neku vrstu neutralne pozicije (bar sam ja tako shvatio gledajući neke instrukcionale, turnire itd)

Vrh

Tema posta:
Poslato: 23 Nov 2010, 02:41 
Muva
Muva

Pridružio se: 13 Jul 2010, 20:29
Veština: MMA
Postoji u celoj prici par detalja. Kod nas vecina BJJ instruktora ili ne znaju bacanja ili ne zele nesto previse da ih demonstriraju... Mogu se cuti i price kako treba izbegavati bacanja jer su rizik i slicno.

Istina je da su Judo i Rvacka pravila pravaljena tako da se neke taktike kaznjavaju pa su bacanja donekle olaksana odnosno stavljen je akcenat na ista, ali to ne znaci da ih nije moguce izvesti i kada protivnik pokusava iz sve snage da ne bude bacen...

Ako je pravilno izvedeno svako bacanje ce se zavrsiti u povoljnoj poziciji. Sto ne znaci da ce uvek sve ici idealno... Meni se licno vise svidjaju pravila u kojima se uvlacenje u gard belezi kao -1 poen, jer mislim da bi bacanja trebalo vise da se vezbajui da su izuzetno bitna pogtovo ako bi govorili o primenljivosti za samoodbranu...

Vrh

Poslato: 23 Nov 2010, 02:55 
MODERATOR FORUMA
MODERATOR FORUMA
Korisnikov avatar

@Prunus

Slazem se u vezi povlacenja u gard i njegovog loseg uticaja.

Nego slazem se i sa vidjenjem da su neka bacanja isuvise rizicna za BJJ. Recimo kata guruma i Makikomi(Sotto i Hane).

Kata guruma vrlo lako bacaca mzoe dovesti u raspece

A soto i hane makikomi previse izlazu ledja:

Slika

Vrh

Poslato: 23 Nov 2010, 02:59 
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Okt 2009, 01:16
Boyka je napisao:

+1

Ništa mi ne vredi što zna da izvedem školski 15-20 bacanja, kad mi za primenu samo nekoliko njih trebaju godine treninga, odnosno Judo sparinga. Jigoti(odbrambeni stav) u BJJ nije ograničen na 5 sec, što dodatno otežava stvar. Realno gledano, mnogo više možeš dobiti ako vreme namenjeno učenju bacanja posvetiš dodatnom učenju partera. I na kraju, BJJ i Judo su vrlo slične veštine, ali su sa sportske strane sušte suprotnosti.

@Prunus Armeniaca

Činjenica je da postoje rizična bacanja, posebno ona kada okrećeš leđa protivniku (Free me je pretekao, kucam ovo već neko vreme). Sa druge strane BJJ pravila ne favorizuju bacanja, isto kao što Judo pravila ne favorizuju hvatanje za noge (odnosno zabranjuju ga) i parter. Ništa nije nemoguće izvesti, samo je pitanje koliko vremena treba posvetiti učenju nečega i da li se to uopšte isplati. BJJ je pre svega parterna veština... Konkretan problem koji se javlja, a koji je spomenuo kvazipecaroš, je nedostatak prostora u salama. Ni džudisti nemaju ništa bolje uslove, ali mi većinu vremena provodimo u parteru. Ako se desi da neko radi stand up pored, može vrlo lako da dođe do toga da neko nekome završi na glavi (mene je konkretno drug udario glavom direktno u glavu kada ga je sparing partner bacio, a ja sam u tom momentu radio u parteru). Srećom sve se završilo bez posledica, posle neka neko kaže da nije dobro biti tvrdoglav. :)

Pitanje samoodbrane i bacanja je sasvim nešto drugo. ;)

Vrh

Poslato: 23 Nov 2010, 03:10 
MODERATOR FORUMA
MODERATOR FORUMA
Korisnikov avatar

Duh je napisao:
Ništa mi ne vredi što zna da izvedem školski 15-20 bacanja, kad mi za primenu samo nekoliko njih trebaju godine treninga, odnosno Judo sparinga. Jigoti(odbrambeni stav) u BJJ nije ograničen na 5 sec, što dodatno otežava stvar. Realno gledano, mnogo više možeš dobiti ako vreme namenjeno učenju bacanja posvetiš dodatnom učenju partera. I na kraju, BJJ i Judo su vrlo slične veštine, ali su sa sportske strane sušte suprotnosti.

@Prunus Armeniaca

Činjenica je da postoje rizična bacanja, posebno ona kada okrećeš leđa protivniku (Free me je pretekao, kucam ovo već neko vreme). Sa druge strane BJJ pravila ne favorizuju bacanja, isto kao što Judo pravila ne favorizuju hvatanje za noge (odnosno zabranjuju ga) i parter. Ništa nije nemoguće izvesti, samo je pitanje koliko vremena treba posvetiti učenju nečega i da li se to uopšte isplati. BJJ je pre svega parterna veština... Konkretan problem koji se javlja, a koji je spomenuo kvazipecaroš, je nedostatak prostora u salama. Ni džudisti nemaju ništa bolje uslove, ali mi većinu vremena provodimo u parteru. Ako se desi da neko radi stand up pored, može vrlo lako da dođe do toga da neko nekome završi na glavi (mene je konkretno drug udario glavom direktno u glavu kada ga je sparing partner bacio, a ja sam u tom momentu radio u parteru). Srećom sve se završilo bez posledica, posle neka neko kaže da nije dobro biti tvrdoglav. :)

Pitanje samoodbrane i bacanja je sasvim nešto drugo. ;)

Slazem se sa vecinom sto si rekao osim sa konstatacijom da je ipak isplativije vjezbati parter u nedogled. Ljudi kao sto su Werdum, Jacare i Roger Gracie imaju vidnu prednost, zato sto znaju da covjeka odvedu parter i time dobiju dva boda. Ako neko planira da se ozbiljno posveti takmicenju trening u Judou ce mu itekako koristiti jer ionako planira da trenira duze vrijeme. A i ako nekoga zakucas o pod on je dvije sekunde u soku i mozes lakse da napakujes zavrsnicu.

Rogeru su mnogo pomogla Judo bacanja:

Slika

Vrh

Poslato: 23 Nov 2010, 03:21 
Pero
Pero
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2009, 01:14
Veština: Judo - BJJ - grepling
Freelancer je napisao:
...Rogeru su mnogo pomogla Judo bacanja...

Takodje, mislim da ova prica nikako ne moze proci bez da pomenemo i:

Zivi svaki dan ka' da ces sjutra umrijeti, cuvaj se sramote ka' da ces trista godina zivjeti.

Vrh

Poslato: 23 Nov 2010, 03:29 
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Okt 2009, 01:16
Baš si našao dobar primer, čovek nije ni prohodao, a već je radio bacanja. :) BJJ koristi neke druge oblike dovođenja u parter (npr. single i double leg obaranja), više nego bacanja kao što su ipon seoi nage itd... Naravno, ni ova druga nije nemoguće videti, ni primeniti, samo kažem šta se češće koristi... Manje veštine treba za neku varijantu single leg obaranja, brže se uči, lakše je primeniti, a uz to ćeš verovatno zauzeti bolju poziciju u parteru, neko kad bi izveo neko klasično Judo bacanje. Na to sam mislio kada sam pričao o učenju bacanja. Naravno da nijedan element ne treba izostaviti u potpunosti, samo treba odrediti prioritete...

Vrh

Poslato: 23 Nov 2010, 03:38 
MODERATOR FORUMA
MODERATOR FORUMA
Korisnikov avatar

Jos jedna stvar je znacajna po meni kad se uce judo bacanja za BJJ: Naucis dobro borbu za gard i mnogo bolje znas da kontrolises covjeka koji ima kimono.

Slika

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 71 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]